کرین فیلمبرداری

در فیلم سازی و تولیدات ویدیویی یک نمای کرین (crane shot) نمایی است که به وسیله قرار دادن دوربین روی کرین یا جرثقیل دوربین (crane) گرفته می شود.در واقع استفاده از کرین برای دیدن بازیگران یا جمعیت از بالا و دور شدن از آنهاست.

کرين crane کلمه ايست انگليسي به معني جرثقيل يا بالابر است.
اما کرين دوربين (camera crane)
وسيله ايست شبيه الاکلنگ با اين تفاوت که يک طرف آن بزرگ و طرف ديگر آن کوچک است که دوربين در انتهاي طرف بازوي بزرگ آن قرار ميگيرد و در نتيجه براي ايجاد تعادل در طرف بازوي کوچک آن به ميزان لازم وزنه قرار ميدهند تا به حالت تعادل قرار گيرد
وقتي در حالت تعادل قرار گرفت ديگر به راحتي ميتوان از انتهاي بازوي کوچک دوربين را هدايت کرد
چندين نوع کرين وجود دار مثلا نوع مکانيکي ساده , برقي (کنترلي) و نوع هيدروليکي
در اينجا چند عکس از کرين رو ميبينيد
کرين فيلمبرداري
کرين دوربين يکي از تجهيزاتي است که تا حد زيادي در ساخت فيلمهاي هاليوودي بصورت چشمگير کمک ميکند. کرين دوربين يک وسيله مکانيکي است که به فيلمسازان اجازه ميدهد تا از نگاهي متفاوت و از بالا از بازيگران تصويربرداري شود.
نوعي کرين وجود دارد که تصوير بردار مي تواند در انتهاي بازوي بزرگ آن قرار گيرد و دستيار او در پايين او را به سمت دلخواه هدايت کند اما اين نوع کرين ها داراي معايبي نيز مي باشد مثلا گران بودن و نياز به دو نفر براي هدايت کرين.
امروزه ، با پيشرفت توسعه فن آوري ، کرينهاي دوربين طوري ساخته ميشوند که تنها براي دوربين روي آن سوار ميشود و فرد از پايين آنرا کنترل ميکند چه بصورت دستي و چه بصورت کنترل از راه دور که امروز هزينه کرين دوربين به شکل چشمگيري کاهش يافته و ساخت کرين دوربين به راحتي حتي براي فيلمسازان آماتور نيز امکان پذير است.

دوربین کرین camera crane
دوربین کرین شامل یک بازوی بلند است که روی ستون وسط آن سکوی چرخدار وصل می باشد و به دوربین اجازه می دهد در سر دیگر بازو و روی بلندی قرار بگیرد و از زمین به ارتفاع حداقل ۲ متری برسد کرین بیشتر برای فیلم برداری از صحنه ها است کرین( crane ) کلمه ایست انگلیسی به معنی جرثقیل یا بالابر اما کرین دوربین (camera crane) وسیله ایست شبیه الاکلنگ با این تفاوت که یک طرف آن بزرگ و طرف دیگر آن کوچک است که دوربین در انتهای طرف بازوی بزرگ آن قرار میگیرد و در نتیجه برای ایجاد تعادل در طرف بازوی کوچک آن به میزان لازم وزنه قرار میدهند تا به حالت تعادل قرار گیرد . وقتی در حالت تعادل قرار گرفت دیگر به راحتی میتوان از انتهای بازوی کوچک دوربین را هدایت کرد.چندین نوع کرین وجود داردمثلا نوع مکانیکی ساده , برقی (کنترلی) و نوع هیدرولیکی کرین دوربین یکی از تجهیزاتی است که تا حد زیادی در ساخت فیلمهای هالیوودی بصورت چشمگیر کمک میکند. کرین دوربین یک وسیله مکانیکی است که به فیلمسازان اجازه میدهد تا از نگاهی متفاوت و از بالا از بازیگران تصویربرداری شود. نوعی کرین وجود دارد که تصویر بردار می تواند در انتهای بازوی بزرگ آن قرار گیرد و دستیار او در پایین او را به سمت دلخواه هدایت کند اما این نوع کرین ها دارای معایبی نیز می باشد مثلا گران بودن و نیاز به دو نفر برای هدایت کرین. امروزه ، با پیشرفت توسعه فن آوری ، کرین های دوربین طوری ساخته می شوند که تنها دوربین روی آن سوار می شود و فرد از پایین آن را کنترل می کند چه بصورت دستی و چه بصورت کنترل از راه دور که امروزه هزینه کرین دوربین به شکل چشمگیری کاهش یافته و ساخت کرین دوربین به راحتی حتی برای فیلمسازان آماتور نیز امکان پذیر است. انتهای کرین دوربین که در آن دوربین قرار میگیرد “سر کرین” نامیده می شود. سر کرین با یک کابل کلاچ بسیار صاف و یا با استفاده از جوی استیک های دیجیتالی پیشرفته هدایت می شود

انواع کرین فیلمبرداری
کرین مکانیلی
کرین برقی
کرین هیدرولیک
فروش انواع کرین های فیملبرداری
کرین ۱۲ متری
کرین ۸ متری
کرین ۴.۵ متری