در فیلم سازی و تولیدات ویدیویی یک نمای کرین (crane shot) نمایی است که به وسیله قرار دادن دوربین روی کرین یا جرثقیل دوربین (crane) گرفته می شود.در واقع استفاده از کرین برای دیدن بازیگران یا جمعیت از بالا و دور شدن از آنهاست.

کرين crane کلمه ايست انگليسي به معني جرثقيل يا بالابر است.
اما کرين دوربين (camera crane)
وسيله ايست شبيه الاکلنگ با اين تفاوت که يک طرف آن بزرگ و طرف ديگر آن کوچک است که دوربين در انتهاي طرف بازوي بزرگ آن قرار ميگيرد و در نتيجه براي ايجاد تعادل در طرف بازوي کوچک آن به ميزان لازم وزنه قرار ميدهند تا به حالت تعادل قرار گيرد
وقتي در حالت تعادل قرار گرفت ديگر به راحتي ميتوان از انتهاي بازوي کوچک دوربين را هدايت کرد
چندين نوع کرين وجود دار مثلا نوع مکانيکي ساده , برقي (کنترلي) و نوع هيدروليکي
در اينجا چند عکس از کرين رو ميبينيد
کرين فيلمبرداري
کرين دوربين يکي از تجهيزاتي است که تا حد زيادي در ساخت فيلمهاي هاليوودي بصورت چشمگير کمک ميکند. کرين دوربين يک وسيله مکانيکي است که به فيلمسازان اجازه ميدهد تا از نگاهي متفاوت و از بالا از بازيگران تصويربرداري شود.
نوعي کرين وجود دارد که تصوير بردار مي تواند در انتهاي بازوي بزرگ آن قرار گيرد و دستيار او در پايين او را به سمت دلخواه هدايت کند اما اين نوع کرين ها داراي معايبي نيز مي باشد مثلا گران بودن و نياز به دو نفر براي هدايت کرين.
امروزه ، با پيشرفت توسعه فن آوري ، کرينهاي دوربين طوري ساخته ميشوند که تنها براي دوربين روي آن سوار ميشود و فرد از پايين آنرا کنترل ميکند چه بصورت دستي و چه بصورت کنترل از راه دور که امروز هزينه کرين دوربين به شکل چشمگيري کاهش يافته و ساخت کرين دوربين به راحتي حتي براي فيلمسازان آماتور نيز امکان پذير است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *